Streszczenie artykułu naukowego – jak napisać i przetłumaczyć

Streszczenie artykułu naukowego (abstrakt) – jak napisać i przetłumaczyć

Na świecie publikuje się obecnie mnóstwo artykułów naukowych. Szybka analiza i selekcja dostępnych treści jest niezbędna. Potrzeba również sprawnego zapoznania się z głównymi wnioskami prac. Służy temu właśnie streszczenie artykułu naukowego.

Streszczenie artykułu naukowego (inaczej abstrakt) nie powinno być krótkim opisem samej pracy czy badań. Powinno w skróconej formie przedstawiać nowo uzyskane wyniki i wnioski*. Nie pisać, co i jak było badane lecz konkretnie – do jakich wniosków autor doszedł, co stwierdza na podstawie przeprowadzonych doświadczeń.

* Nieco inaczej wygląda sprawa, gdy przygotowujemy streszczenie artykułu naukowego na konferencję czy wykład. Powinno być jednak krótkim opisem samego artykułu, zawierać skrócone informacje na temat badań. To zależy od celu i okoliczności, w jakich będziemy używać streszczenia.

Streszczenie artykułu naukowego to często jedyny fragment naszej pracy, po którą sięgnie potencjalny czytelnik. Na jego podstawie odbiorca zdecyduje, czy cały artykuł jest warty uwagi. Ma wzbudzić jego zainteresowanie. Także na podstawie streszczenia redakcja, u której zabiegamy o publikację, dokonuje wstępnej oceny naszej pracy i może zdecydować o akceptacji lub odrzuceniu.

Zgodnie z „Kodeksem dobrych obyczajów w publikacjach naukowych” ogłoszonym przez UNESCO streszczenie należy przetłumaczyć na jeden z języków światowych, aby zwiększyć zasięg oddziaływania i wspomóc rozwój międzynarodowej nauki. Zresztą większość obecnie publikowanych prac i tak zawiera abstrakt także w języku angielskim. Stało się to normą.

Długość streszczenia

Standardowo streszczenie artykułu naukowego powinno mieć między 150 a 600 słów (tj. 1000 a 3500 znaków ze spacjami). Przy czym zanim zaczniemy je pisać, warto dokładnie dowiedzieć się w redakcji, do której trafi, jakie są wytyczne na temat jego długości.

Streszczenia prac doktorskich bywają znacznie obszerniejsze. Ale jeżeli nasz artykuł ma tylko 2-3 strony, w zupełności wystarczy streszczenie na 50-100 słów. Powinniśmy zachować odpowiednie proporcje, które jednak zostaną utrzymane w naturalny, logiczny sposób – dłuższa praca wymaga dłuższego abstraktu.

Cele streszczenia artykułu naukowego

  • pomoc w podjęciu decyzji, czy warto czytać cały artykuł
  • umożliwienie szybkiego zapoznania się z głównymi wnioskami pracy
  • sprawny przegląd i ocena przydatności danego artykułu przez osoby zainteresowane podjętą tematyką

Jak napisać streszczenie artykułu naukowego

  • Przede wszystkim należy używać prostego języka, prostych konstrukcji zdań. Ma to być tekst uniwersalny dla różnych czytelników. Również dla takich, którzy nie mają zbyt wielkiego pojęcia o temacie naszego artykułu. Absolutnie powinniśmy wystrzegać się używania trudnych, wysoce specyficznych dla naszego obszaru badań słów i terminologii. Jeżeli już musimy takowych użyć, należy podać ich definicję lub wyjaśnienie.
  • Podobnie jak artykuł, streszczenie powinno w swojej budowie zawierać:
    – wstęp, gdzie przedstawimy cele pracy,
    – metodykę, czyli rodzaj wykonanych badań, opis badanych grup,
    – wnioski (naturalnie zgodne z wnioskami samej pracy), przy czym tutaj prezentujemy konkretne wyniki i rezygnujemy już z samego ich opisu.
  • Streszczenie artykułu naukowego ma mieć formę zamkniętą, kompletną. Oznacza to, że z jego lektury dowiemy się, jak przebiegały badania i do jakich wniosków czy wyników doszedł autor. Czyli uzyskamy – skrócony co prawda, ale jednak – komplet najważniejszych informacji płynących z artykułu.
  • Nie stosujemy języka potocznego.
  • Podajemy tylko te informacje, które są niezbędne – konkretne wyniki badań i wnioski
  • Redagujemy je po zakończeniu pisania artykułu/pracy
  • Stosujemy czas przeszły, ponieważ opisujemy już wykonane przez nas badania, doświadczenia.
  • Jako autor zwracamy się do czytelnika bezpośrednio, unikamy stylu opisowego, strony biernej, np.

„Po ogólnej analizie badań przeprowadzonych przez grupę studentów pod przewodnictwem profesora Allwissendeckiego autor doszedł do wniosków, że uzyskany wynik testu na poziomie 75% pozwala na jego zaliczenie.”
– to jest forma opisowa, której powinniśmy unikać.

Znacznie lżej i prościej będzie brzmiała ta sama informacja w następującej postaci:

Według profesora Allwissendeckiego i jego studentów wystarczy 75% do zaliczenia testu.

Inny przykład:

opisowo – źle:
Po wnikliwym przeanalizowaniu obserwacji zachowania komarów na Mazurach stwierdzono różnice w intensywności ich ataków w związku z nadejściem późnej pory wieczornej.

poprawnie:
Komary na Mazurach przestają kąsać o 22.00.

Oczywiście wszelkie podawane informacje i dane muszą pozostawać w zgodzie z opisanymi w artykule. Nie możemy tutaj swobodnie podać godziny 22.00, jeżeli w naszej pracy nie doszliśmy do takich wniosków.

Gdzie umieścić streszczenie artykułu naukowego

Streszczenie umieszczamy zazwyczaj zaraz po tytule i liście autorów lub tuż pod samym artykułem.

Jak przetłumaczyć streszczenie artykułu naukowego

Do artykułu należy dołączyć także tłumaczenie streszczenia na język obcy (najczęściej j. angielski). Jeżeli sami nie czujemy się na siłach, aby go przetłumaczyć, warto skorzystać z usług zawodowego, doświadczonego tłumacza.

Sprawdź ofertę biura tłumaczeń Slavis i zamów tłumaczenie dokumentów na angielski, niemiecki lub wiele innych języków.

Streszczenie pracy naukowej można napisać i przetłumaczyć samemu. Można to również zlecić – w biurze tłumaczeń Slavis.

Jak to działa, ile to kosztuje i kiedy będzie gotowe?

  1. Na info@slavis.net przysyłasz swoją pracę dyplomową (materiały traktujemy poufnie)
  2. Otrzymujesz ofertę wraz z linkiem do bezpiecznych płatności online (wszystkie polskie banki, PayPal, karty kredytowe)
  3. Dokonujesz opłaty
  4. Na drugi dzień roboczy otrzymujesz gotowe streszczenie po angielsku, niemiecku lub w innym języku*

*Czasem ze względu na tematykę pracy lub wybrany język do tłumaczenia koszt i termin mogą ulec delikatnej zmianie.