Tłumaczenie z niemieckiego na polski – nie zawsze proste i nieciekawe
Język niemiecki jest szczególnym językiem, przynajmniej w Europie. Z jednej strony nie posługuje się nim aż tyle osób, co angielskim. Z drugiej strony to po pierwsze język naszego sąsiada. Po drugie, język niemiecki, to język jeden z czołowych gospodarek świata – od wielu lat. Stąd też niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się tłumacz niemiecko-polski. Niemcy znajdują się w czołówce światowych eksporterów od dekad. Powód tego jest prosty: w Niemczech opracowuje się najnowsze technologie i na ich bazie produkowane są urządzenia i maszyny, które w swojej klasie nie mają sobie równych na całym świecie. Dotyczy to niemal każdej dziedziny.
Z drugiej strony nie każdy wie, jak czasami skomplikowane jest tłumaczenie z niezwykle logicznego języka niemieckiego, zwłaszcza, jeśli w języku docelowym brakuje tego czy innego określenia lub mają one znaczenie o różnym zakresie.
Interesujące jest też, kto i gdzie dokładnie posługuje się językiem niemieckim od urodzenia, a gdzie jest to po prostu dodatkowy, ale przydatny język, który niezwykle pomaga w komunikacji. Mimo dominacji języka angielskiego język niemiecki pozostaje znakomita alternatywą, zarówno jako kolejny język do nauki, jak i w zakresie tłumaczenia. Bliżej przyglądamy się temu na stronie pt. Tłumaczenie z niemieckiego na polski – ciekawostki i znaczenie.